شرکت مخابراتی MTN، شریک ایرانسل در ایران، قصد دارد طی سه تا پنج سال از خاورمیانه خارج شود و سهام خود را واگذار کند.

گروه MTN، اپراتور مخابراتی آفریقای جنوبی قصد دارد در میان‌مدت از خاورمیانه خارج شود.

به گزارش رویترز MTN طی روزهای اخیر 75 درصد سهام خود را در سوریه واگذار کرده است این شرکت در ایران، افغانستان، و یمن هم سرمایه گذاری کرده است. و اکنون با توجه به تحریم های کشورهای غربی قصد دارد تمرکز خود را روی آفرقای جنوبی بگذارد.

راب شوتِر، مدیر اجرایی شرکت ام‌تی‌ان می‌گوید سهام شرکت طی ۶ ماه اخیر و در زمان شیوع ویروس کرونا، ۹/۴ درصد رشد را تجربه کرده است. البته شوتر اعلام می‌کند که شرکت وضعیت مناسبی در خاورمیانه دارد، بااین‌حال فعالیت در یک محیط پیچیده با شرایط بی‌ثبات دشواری زیادی به‌وجود آورده است. وی همچنین به کاهش ارزش ارزهای محلی برخی کشورها به‌عنوان دلیلی برای ترک منطقه‌ی خاورمیانه اشاره می‌کند اما به‌طور خاص، نامی از ایران نمی‌آورد.

تحریم ها علیه ایران انتقال پول و مسئله بازگشت سرمایه را برای این شرکت دچار مشکل کرده است.

گروه ام تی ان درصدد واگذاری ۴۹ درصد سهام خود در شرکت ایرانسل است. تا این لحظه، ایرانسل نسبت به خارج‌شدن شریک تجاری خود اطلاعیه‌ای منتشر نکرده و هنوز مشخص نیست که با خارج‌شدن سهام‌دار خارجی خود چه برنامه‌ای را در پیش خواهد گرفت.

شرکت ایرانسل در سال ۸۴ با سرمایه‌گذاری 51 درصدی شرکت گسترش الکترونیک ایران متشکل از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و MTN راه‌اندازی شد. در ابتدا قرار بود ام تی ان، سهمی ۷۰ درصدی از سهام داشته باشد اما با مخالفت مجلس شورای اسلامی، این سهم به ۴۹ درصد کاهش یافت. همچنین براساس پروانه‌ی ایرانسل در زمان تأسیس، شرکت گسترش الکترونیک ایران باید نهایتاً ظرف چهار سال، ۲۱ درصد از سهام متعلق به خود را در بورس اوراق بهادار تهران عرضه می‌کرد اما این امر تاکنون عملی نشده است.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *