رئیس‌جمهور وعده داد که طرح برق مجانی برای شهروندان ایرانی با عنوان «برق امید» در دولت دوازدهم عملی خواهد شد.

پس از اعلام این وعده ی رئیس جمهور وزیر نیرو خبر داد که اقدامات اجرایی این طرح و جزئیات دستورالعمل‌ها طی دو ماه فراهم خواهد شد و در این زمان، مشترکان خانگی از وضعیت مصرف خود مطلع می‌شوند.

مشترکان برق خانگی در ایران بالغ بر ۲۹ میلیون و ۵۰۰هزار نفر هستند و از میان آن‌ها، ٣٠ درصد مشترکين معادل ۸میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک کم‌مصرف (۳۰ میلیون نفر)، ۱۶/۷ میلیون نفر خوش‌مصرف و ۴/۵ میلیون پرمصرف هستند. البته الگوی مصرف در ماه‌های گرم سال ۱۰۰، در ماه‌های عادی ۸۰ و در مناطق گرمسیری کشور از ۱۵۰ تا ۴۰۰ کیلووات ساعت در ماه متغیر است.

وزیر نیرو با اعلام اینکه 30 درصد مشترکان برق در کشور کم مصرف هستند و میانگین مصرف آنها کمتر از میانگین مصرف خانوار است خبر از تخفیف 100 درصدی برای برای این مشترکان داد.

همچنین ۵۶ درصد مشترکان خوش‌مصرف هستند و درصورت مصرف کمتر به نسبت سال قبل، آن‌ها هم پاداش خوش‌مصرفی می‌گیرند. به‌گفته‌ی وزیر نیرو، منابع مالی طرح برق مجانی با عنوان «برق امید» از محل صرفه‌جویی‌هایی تأمین خواهد شد که هر سال برای تولید برق به‌منظور پوشش پیک مصرف صورت می‌گیرد.

اردکانیان تصریح می‌کند که ۳ درصد از کل انرژی تولیدی در کشور صادر می‌شود و این ۳درصد، ۳۰درصد از نیاز ارزی صنعت برق کشور را تأمین می‌کند. این درحالی است که کمتر از یک درصد کل گاز تولیدی کشور در نیروگاه‌ها برای تولید این میزان برق مصرف می‌شود.

معاون وزیر نیرو اعلام کرده که گروه پرمصرف‌ها هشت ماه فرصت دارند تا با کاهش مصرف برق، در گروه خوش‌مصرف‌ها قرار گیرند و درغیراین‌صورت، ۱۰ درصد جریمه خواهند شد.

توسط admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *